Новини

З ДНЕМ СВЯТОГО ВАЛЕНТИНА!

День святого Валентина святкується вже кілька століть, і за цей час з’явилося безліч традицій, яким багато людей із задоволенням слідкують.

Відповідно, кожен рік свято «обростає» і новими фактами, що стосуються Дня закоханих. Про деякі з них ми вам сьогодні й розповімо.

1. Існує, як мінімум, 5 легенд – гіпотез, пов’язаних з походженням Дня святого Валентина, а самих Валентинів, що претендують на звання «родоначальника» свята, налічується не менше семи. Правда, документально підтверджено реальне існування всього двох мучеників з таким ім’ям, яких дійсно стратили, але за що конкретно – історія замовчує.

2. Свято кохання пішло з римських луперкалій – язичницького фестивалю родючості. Як і в нашій країні, в європейських державах ті дохристиянські святкування, які не виходило взагалі заборонити, адаптували під нову релігію, присвячуючи їх якомусь християнському святому. При цьому в наші дні в День святого Валентина Римсько-католицькою церквою не проводяться якісь особливі богослужіння, це є свято є світське, а не релігійне.

3. Перша згадка про День святого Валентина, як про День закоханих, зустрічається в хроніках XIII століття, а поширення у вищому світі він отримав тільки наприкінці XIV століття. Сталося це завдяки двом популярним в ті часи письменникам – Джеффрі Чосеру і Джону Гауер, які поетизували це свято. Загальнонародним ж у світовому масштабі він став до XVIII століття, а в нашу країну взагалі прийшов лише в 90-і роки XX-го.

4. Традиція посилати коханим листівки у вигляді серця теж має відношення до однієї з легенд про святого Валентина. Вважається, що він з в’язниці написав послання своїй коханій на паперовому серці червоного кольору, але вона отримала листа тільки після страти закоханого. Правда, за іншою версією «валентинки» стали знамениті завдяки герцогу Орлеанському, який з ув’язнення писав своїй дружині вірші на рожевих сердечках.

5. Наприкінці XIX століття в Англії був випущений перший збірник віршів і тематичних привітань до Дня святого Валентина. Книга називалася «Керівництво молодій людині з написання валентинок».

6. У наш час «валентинки» популярні настільки, що за обсягом продажів поступаються лише різдвяним листівкам. Причому їх прийнято дарувати не тільки коханим, але і родичам, і друзям і навіть вчителям і колегам. Більш того, багато американців і європейці купують «валентинки» в подарунок своїм домашнім тваринам.

7. Основним подарунком на День святого Валентина є різноманітні солодощі у вигляді сердечок. За деякими даними щорічно багато жителів планети витрачають на цукерки, шоколад і пряники від 85 до 150 доларів, а продавці їстівних «валентинок» заробляють в цілому більше мільйона доларів.

8. Квіти теж користуються величезною популярністю – у світі щороку в День святого Валентина і напередодні тільки троянд продається близько 200 мільйонів штук. Крім цього, в День закоханих часто дарують квіткові композиції у вигляді серця. До речі, іноді вони містять у собі полуницю або шоколадні «валентинки» на тонких металевих паличках.

9. Дорогі подарунки в День святого Валентина дарувати не прийнято, їх підносять тільки в тому випадку, якщо хочуть бачити свою кохану (коханого) дружиною (або, відповідно, чоловіком). Крім цього, часто дорогі презенти отримують мами, дружини і начальники жіночої статі.

10. У деяких країнах День закоханих є еквівалентом нашого 8 березня, а от у Японії він, швидше, став своєрідним 23 лютого, так як там основну масу подарунків, квітів і привітань отримують чоловіки, а жінок «вшановують» 14 березня.

11. Дуже популярне це свято у дітей – більше 650 мільйонів малюків у віці від 6 до 10 років обмінюються в День святого Валентина тематичними листівками і невеликими сувенірами. У пріоритеті – м’які іграшки: сердечка, ведмедики, кішечки, а також брелоки у вигляді двох з’єднаних сердець.

12. Символом Дня святого Валентина вважаються два голуба. Це пов’язано з тим, що в середньовіччі набуло поширення повір’я, що саме 14 лютого ці птахи вибирають собі пару. Потім голубів стали зображати на «валентинках» і на коробках цукерок, крім цього, їх фігурками прикрашаються святкові торти.

13. Із середніх віків прийшли до нас і стрічки, які часто малюють на «валентинках» або прикріплюють до них. Під час лицарських турнірів дами дарували стрічечки борцям за них кавалерам, і ті прив’язували їх до шоломів, латам або до списів. Вважалося, що ці полоски тканини приносять лицарям удачу, причому не тільки на турнірах, а й в справжніх битвах.

14. Робити пропозицію руки і серця – прерогатива чоловіків, однак в День закоханих дівчата самі можуть проявити ініціативу, і це не вважається чимось негожим. У Нідерландах ж взагалі існує гарний звичай – якщо чоловік у цей день відмовляє жінці, він зобов’язаний подарувати їй шовкову сукню.

15. Незважаючи на те, що всі чудово знають, що Джульєтти з Верони насправді не існувало, щороку в День святого Валентина на адресу її музею приходить величезна кількість листів. Закохані зі всього світла пишуть їй і діляться своїми історіями щасливої або нещасної любові, а також просять дарувати їм це прекрасне почуття.

16. Згідно з опитуваннями американських жіночих журналів, близько 50 % дам – не пробачать своїм коханим, якщо ті забудуть привітати їх з Днем святого Валентина. Причому багато жінок навіть готові розлучитися зі своїми чоловіками, не отримавши від них подарунка або хоча б одну троянду.

17. Дами, у яких немає любовного партнера, досить часто в День закоханих самі собі купують квіти або замовляють їх доставку до себе на роботу, щоб колеги думали, що ця жінка не самотня. За деякими даними так чинять 15 % американок. До речі, в нашій країні віднедавна теж намітилася подібна тенденція.

18. У деяких мусульманських країнах, наприклад, в Саудівській Аравії, святкування Дня святого Валентина перебуває під забороною, оскільки вважається, що він пропагує сексуальну розбещеність. Тим, хто порушить цей забороняє закон, загрожує величезний штраф.

19. Зате в інших країнах зараз з’явилася мода на так звані «голі весілля», які проводяться в День закоханих. У момент церемонії одруження на наречених надіті тільки обручки. Ця традиція виникла на Ямайці, проте швидко поширилася по світу. Такі весілля проводять і в США, і в Китаї, і в деяких найбільш розкутих державах Європи. До речі, на батьківщині цього комічного звичаю є навіть пам’ятник – оголений наречений у фраку і наречена у фаті.

20. Ще одна цікава традиція – дарувати на День закоханих помідор (так багато століть робили французи) або паличку кориці (азіатський звичай). Це – таємна мова, тобто подібним подарунком закохані висловлюють свої почуття, простіше кажучи, зізнаються в коханні, якщо не наважуються вимовити це вголос.

Made on
Tilda