Статті

Let's talk about the "egg-centric" holiday!

Великдень – одне з найважливіших, найсвітліших та найбільш очікуваних християнських свят. Святкування Великодня супроводжується багатьма цікавими звичаями і традиціями, що з часом перейшли з однієї культури в іншу.
Зокрема, у Великобританії, почали виготовляти шоколад у формі яєць. Цю традицію можна простежити ще на початку 1800-х років, коли штучні яйця виготовлялись як подарунки на Великдень по всій Європі.
Інші традиції включають обов’язкове полювання на великодні яйця, коли хтось (виступаючи в ролі легендарного великоднього зайчика, одного із символів Великодня) ховає шоколадні яйця навколо будинку чи саду, а учасники змагаються, щоб знайти якомога більше.
У магазинах ви помітите булочки, які називаються “hot cross buns” і які їдять на Великдень. Ці маленькі, злегка підсолоджені та приправлені хлібні булочки містять родзинки або смородину, їх їдять підсмаженими з видавленим на них зверху вершковим маслом.
А чи знали ви відповіді на наступні запитання, пов’язані з Великоднем?
1. Чому Великдень не святкують в один і той самий день?
Кожен хоч раз ловив себе на думці, чому Великдень щороку припадає на різні дати. Це залежить від місячного календаря, адже Великдень припадає на першу неділю після повного місяця, який настав після 21 березня і означає початок весни.
2. Чому свято отримало назву “Easter” англійською?
На думку вчених, це християнське свято було названо на честь англосаксонської богині Еостре - богині родючості та богині світанку і світла. Її вшановували на язичницьких святах, які святкували прихід весни, Це тільки підкреслює поєднання язичницьких традицій з християнськими святами.
3. Звідки з’явилася легенда про Великоднього Зайчика (Easter Bunny)?
Поява Великоднього Зайчика датується сотнями років у дохристиянській Німеччини, де його вважали символом весни та родючості і пов’язували з богинею Еостре. З поширенням християнства по Європі  язичницька традиція, коли Великодній Зайчик складав різнокольорові яйця для добре вихованих і чемних дітей, поєдналися з християнськими святами.
4. Коли було виготовлене перше шоколадне яйце?
Ще у 19 столітті родина Фрі із Брістоля керувала найбільшою шоколадною фабрикою у світі та виготовила там перше шоколадне яйце у 1873 році.
Через два роки уже Cadbury виготовив свою першу шоколадну писанку.
5. Скільки кремових яєць виготовляє найбільша кондитерська фабрика Cadbury?
Ще один захоплюючий великодній факт: щороку Cadbury виготовляє 500 мільйонів кремових яєць! Якби скласти їх одне на одне, це було б у 10 разів вище, ніж гора Еверест.
6. Звідки з’явилася традиція фарбування великодніх яєць?
Впродовж багатьох поколінь українці прикрашали яйця розписом, випрошуючи у Богів здоров’я та родючості. Традиційно писанки робляться за допомогою воску та барвників. Цей звичай набув загальносвітової популярності, коли українські іммігранти не прибули до США.
7. Скільки важить найбільша у світі писанка?
Найбільша у світі писанка вагою 5000 фунтів, 31 футів заввишки та 18 футів у ширину, є основною принадою містечка Вегревіль у провінції Альберта в Канаді. Її виготовлення зайняло у майстрів 1200 годин, і знадобилося для цього 3500 шматків алюмінію.
8. Скільки коштує  найдорожча писанка?
Можливо, найдорожче у світі яйце було продане у 2007 році за 9 мільйонів фунтів стерлінгів на лондонському аукціоні Christie's, побивши всі попередні рекорди. В емальованому яйці сидить різнокольоровий півник, який щогодини вискакує з нього, махає крилами і тричі киває головою. Яйце було виготовлено Карлом Фаберже в Санкт-Петербурзі в 1902 році і є другим за величиною серед усіх інших його робіт.
9. Яка ще страва у давнину теж вважалася великодньою?
Коли ми думаємо про Великдень, то зазвичай згадуємо писанки, шоколадні яєчка та гарячі булочки “hot cross buns” . Але чи знали ви, що кренделі - це також великодня страва? Кренделі асоціюються з Великоднем, тому що його повороти нагадують схрещування рук у молитві. Починаючи з 50-х років минулого століття, німці традиційно їли на вечерю у Страсну п’ятницю кренделі та круто зварене яйце.
10. Чому німці не танцюють у п’ятницю перед Великоднем?
У Страсну п’ятницю, коли починаються великодні вихідні, у більшості штатів Німеччини заборонено танцювати публічно. Навіть столиця європейських клубів, Берлін, стає зоною без танців через повагу до релігійного свята. У Баден-Вюртемберзі дозволяється виконувати музичні твори, але танці заборонені, тоді як у Баварії, вас можуть оштрафувати до 10 000 євро як за танці, так і за гру на музичних інструментах. То що ж стоїть за цією забороною ? Повага до християн, які оплакують смерть Ісуса у Страсну п’ятницю та Великодню неділю, а в Німеччині ці дні вважаються святами мовчання.
На ці та багато інших запитань з приводу святкування Великодня в англомовних країнах студенти Перших Київських Курсів знають відповіді, адже ,крім мови, вони вивчають ще й їхню багату історичну та культурну спадщину.
Made on
Tilda