Статті

Усвідомте масштаб проблеми!

Часи в англійській мові – складна частина граматики. Як швидко та якісно їх вивчити? Існує кілька простих способів вивчити часи в англійській мові з мінімальними втратами для нервових клітин. Про них ми сьогодні і поговоримо, а точніше – запропонуємо покрокову інструкцію вивчення англійських часів. 

1. Усвідомте масштаб проблеми 
По-перше, те що в українській мові ми називаємо «часи», в англійській іменується «видо-часові форми». Чому? Просто тому, що в українській мові є тільки два види дієслів: доконаний і недоконаний (робити і зробити). 

В англійській таких видів (аспектів) чотири: 
to do – простий (​​Simple/Indefinite) 
to be doing – продовжений (Continuous/Progressive) 
to have done – перфектний (Perfect) 
to have been doing – перфектно-продовжений (Perfect Continuous)
По-друге, всі ці види (аспекти) можуть використовуватися в трьох часах: теперішньому, минулому і майбутньому. Все це відображає таблиця часів в англійській мові: 
                    Simple           Continuous          Perfect                 Perfect Continuous
Present       I play               I am playing       I have played              I have been playing
Past            I played          I was playing        I had played             I had been playing
Future         I will play        I will be playing   I will have played      I will have been playing
По-третє, існує і неособиста форма дієслова – інфінітив, ing-форма.
По-четверте, є ще одна особливість англійської граматики: пасивна форма дієслів, яка використовується в усіх видах від ​​Simple до Perfect Continuous: 
to be done
to be being done
to have been done
to have been being done
І це не фінал: всі аспекти також можуть використовуватися з модальними дієсловами:
I/she/you/they.... can/may/could/might/should/would/will do/be doing/have done/have been doing 
Вивчити все це за один вечір не вийде: в англійській мові 26 часово-видових форм. Вам знадобиться час і терпіння. Якщо ви це усвідомили – можна приступати до другого кроку. 

2. Вивчіть теорію 
Вивчати мови варто послідовно. Почніть з Simple/Indefinite і, в першу чергу, прочитайте і спробуйте вдуматися в теорію. Таблиця часів в англійській мові демонструє систематизований матеріал. Вам потрібно вивчити кожен конкретний випадок. Складність англійських видо-часових форм у тому, що їх мало просто знати, їх треба відчувати. Нехай часи в англійській мові для початківців можуть здатися темним і заплутаним лабіринтом, все з часом стане на свої місця. А для цього необхідно вивчити все, що стосується конкретного часу і умов його вживання, дізнатися як правильно використовувати часи в мовленні. Запам'ятали загальні правила використання часу – переходите до практичних завдань.

Навіщо потрібна теорія? 
Важливо розуміти, що вивчення мови як іноземної відрізняється від вивчення рідної мови. Ті, хто говорить англійською з народження, орієнтуються у видо-часових формах і їх використанні на практиці інтуїтивно. Для носіїв англійської вибір конкретної форми дієслова очевидний, але їм важко пояснити за допомогою граматичних правил, чому вони використовують саме цю форму. Навіть у англомовному середовищі спілкування вивчати мову вам доведеться, спираючись на певну раціональну базу, яка ґрунтується на правилах граматики. Тільки діти в ранньому віці можуть вивчити мову інтуїтивно, дорослим, як правило, не дивлячись на розрекламовані методики «вивчення іноземної мови як рідної», не вдається пройти цей шлях з такою ж легкістю і без граматичної бази. Спроби вивчати мову тільки на практиці, не використовуючи теоретичний матеріал, породжують типові помилки в часах. А наявністю останніх у своєму мовленні можуть похвалитися навіть люди, які тривалий час проживають в країні з англомовним населенням. 

3. Формуйте мовні навички на практиці 
Практика дозволить довести до автоматизму вживання англійських часів. Крім того, є цілий ряд випадків, коли та чи інша видо-часова форма використовується просто тому, що використовується. Не все можна пояснити правилами, деякі випадки потрібно просто вивчити. А для цього необхідна практика.

Варіантів вправ може бути багато: перекладати тексти з української на англійську, замислюючись над тим, чому ми використовуємо в цьому реченні саме цей час, читати тексти англійською, відзначати, який час у якому випадку використано, дивитися фільми англійською і замислюватись над тим, чому в цьому реченні використовується саме цей час; тощо.

Тільки практика дозволить вам відчути англійську мову, навчитися використовувати видо-часові форми дієслів автоматично, на інтуїтивному рівні. 

Як вивчити Simple/IndefiniteTense?
Говоріть про себе те, що звикли робити завжди, те, як зазвичай поводитеся або чому віддаєте перевагу. Поспілкуйтеся з носієм мови або викладачем про свої звички, традиції у вашій родині.
Як вивчити Continuous/ProgressiveTense?
Розкажіть про те, що ви продовжуєте робити в конкретний момент. Постійно, виконуючи яку-небудь роботу, промовляйте англійською, що ви робите саме зараз.
Як вивчити Perfect Tense?
Розкажіть про те, що ви закінчили робити до певного моменту. Спробуйте детально описати викладачеві або будь-якому іншому співрозмовнику про свої досягнення і звершення, про те, що вам вдалося зробити. Спробуйте підготуватися до співбесіди англійською мовою, розкажіть про свої перемоги.
Як вивчити Perfect Continuous Tense?
Розкажіть про якийсь періоді у вашому житті, про те, що ви робили певний час; чому саме до певного моменту присвячували життя, чим захоплювалися. Уявіть, що у вас беруть інтерв'ю – спробуйте відповісти на різні питання. 

4. Спілкуйтеся з носіями мови
Спілкування з носієм мови може принести якісний результат, якщо у вас вже є певна база: ви володієте розмовною англійською, знаєте загальні правила використання часів. Носій в процесі спілкування допоможе вам відточити навик використання видо-часових форм у тому чи іншому випадку. Спілкування з носієм – прекрасний варіант мовленнєвої практики, адже ви не просто думаєте, який час краще використати, ви відразу ж отримуєте відповідь на питання, чи правильно ви вживаєте ту чи іншу форму дієслова. 

5. Залишайте «зону комфорту» 
Спілкуватися англійською на заняттях або відвідуючи розмовний клуб – прекрасно. Адже ви завжди знаєте, що можете допустити помилку і нічого страшного не станеться – вас виправлять, заняття продовжиться. Спробуйте якось підвищити ціну помилки. Використовуйте англійську для спілкування з діловими партнерами, проведення презентацій або конференцій, спілкуйтеся англійською в рамках важливих зустрічей. Невелика стресова ситуація акумулює всі ваші знання, допомагає зосередитися і сприяє запам'ятовуванню тієї чи іншої інформації на тривалий період.
Бажаємо успіхів у вивченні англійської мови!
Made on
Tilda